21 Haziran 2014 Cumartesi

Haziran'da Ölmek Zor... Okan Yüksel'in kaleminden...

Yazılarıyla, düşünceleriyle, her zaman bizleri başka bir Karşıyaka'ya götürmüş olan Sayın Okan YÜKSEL'in, Karşıyakamızın ölümsüz futbolcusu Gode Cengiz için, ölüm yıldönümünde yazdığı satırlara yer vermek istedim bugün...Eline sağlık Okan Abi...
...
 
"Haziran'da ölmek zor" demiş ozan. Orhan Kemal, Ahmet Arif, Nazım Baba "haziran'' ölülerindendir. Futbol alanlarında Karşıyaka forması ile ünlenen "Gode" nam, Cengiz Kocatoros da "Haziran’da yitirdiklerimizdendir.

İnsanlar ölür, destanlar yaşarmış... Marifet ölümü destanlaştırmak değil, hayatı güzelleştirmektir. Ya Gode Cengiz gibi olsanız...Ya Gode Cengiz gibi yaşasanız.. Ya Gode gibi... Yok, yok ölseniz dememek gerekir burada. Gode Cengiz gibi hayatı da güzelleştirseniz ölümü de destanlaştırsanız demeli...


Yaşlılar ölüme gider, ama ölüm gençlere gelir derler. Sofrası meşin yuvarlak aracılıyla dolan, karnı bu hünerle doyan, düşüncesini midesinin sansüründen geçirmeyen, yüreğinde iyilik, doğruluk, güzellik meşalesi sönmeyen Gode ‘ye ölüm erken geldi.Cengiz Kocatoros 21 Haziran 1988 günü öldü, ama Gode hala yakar türküsünü inceden ince..


Bak futbolcu kardeşim !

Ölürsünüz de.
Yaşarsınız da.
Yıllarca çağdaş arenalarda gladyatörlük yaparsınız da.
Esir pazarlarında haraç mezat satılırsanız da.
Dopinge, şikeye alet edilirsiniz de.
Ölürsünüz de. 

Yaşarken bile ölürsünüz de.
Gode Cengiz gibi yaşarsanız, ölseniz de yaşarsınız da.
Gode Cengiz gibi olursanız spor kılıklı bataklıkta "nergis" gibi güzel kalırsınız da.
Sporda yenginin tokluk, yenilginin ise açlık olduğunu yasayarak öğrenirsiniz de.
 

Karşıyaka Stadı’na Gode Cengiz'in anısına dikilen, büstün "Sevda candan uzun , can günden kısa" diyen sözlerini duyarsınız da.Büstün önünde benim gibi, "Bir palamut ızgarasıyla, bir tabak roka salatasına ve bir de sana öyle hasretim ki Gode'' dersiniz de.
 

Karşıyaka Stadı’na bir bir, on on, yüz yüz, bin bin uğrayın Karşıyaka’lılar İzmirliler, futbolseverler.

Her zaman saygı duyacağımız, yüreğimizdeki sıcak sevgilerle anacağımız Gode, her yanlışlığa, namussuzluğa isyan ederken, en çok size saygılıydı ; futbolseverler !
...

Ruhu şad toprağı bol olsun...Onlar hala yaşıyor aramızda...

Hiç yorum yok: